3.Sınıf Atasözleri Test 1

27.07.2020
224
3.Sınıf Atasözleri Test 1
REKLAM ALANI

ATASÖZÜ

Söyleyeni belli olmayan, kısa, özlü, öğüt veren kalıplaşmış sözlere atasözü diyoruz

Atasözlerinin Özellikleri

Kalıplaşmıştır.Sözcüklerin yerleri değiştirilemez.

Atasözü Çoğunlukla mecaz anlam taşıyan söz gruplarıdır.

Atasözü Öğüt verici ve yol göstericidir.

Atasözlerinin kim tarafından ne zaman söylendiği bilinmez.

Kısa, özlü sözlerdir. Az sözle çok şey anlatırlar.

Atasözleri, zamanla dilden dile dolaşarak günümüze kadar gelmiştir. Bizlerden de gelecek nesillere aktarılacaktır. Atasözlerinin sözcüklerinin yerleri değiştirilemez. Sözcüklerin yerine eş anlamları yazılamaz.

Örnek Atasözleri

Ağaç yaş iken eğilir:İnsanın eğitimi küçük yaşlarda mümkündür. Çocuklar küçük yaşta kolayca eğitilirler; çünkü hafızaları ve kavrama yetenekleri henüz yıpranmamıştır. Büyümüş insanın kolay kolay eğitilemeyeceği unutulmamalıdır.

Dost, kara günde belli olur: Sevinçli, mutlu günlerinde bir kişiyle dostluk ilişkisi kuranlar çok olur. Kara gününde bir kişi ile dost kalmak, üzüntüyü paylaşmak, ona yardımcı olmak, gerçekten dost olduğunu gösterir.

Damlaya damlaya göl olur: Yağmur damlaları küçük derecikleri, derecikler çayları, çaylar ırmakları, ırmaklar da gölleri ve denizleri meydana getirir. Küçük şeyler, birike birike büyük varlıklar oluştururlar.

Tarlada izi olmayanın harmanda yüzü olmaz: Tarlasına hiç uğramayan, onu sürmeyen, çapalamayan, gübrelemeyen kimse ondan ürün bekleyemez. Bu işleri yapmayan kişi tarlasından iyi bir ürün alamaz.

Sel gider, kum kalır:Herhangi bir durumda önemli olan kalıcı unsurlardır. Gelip geçici olan öğeler, fazla önem taşımaz. Bundan dolayı bir işte ana unsurlara gereken önem verilmeli, ayrıntılarla fazla zaman kaybedilmemelidir.

Geçmişte yaşanmış kötü bir olaydan sonra, o olayın tekrar yaşanmaması için söylenen özlü sözler günümüzde atasözleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Hayatı doğru yaşamak adına söylenen bu sözlerin hayatımıza katkıları da olumlu yönde olacaktır. Atasözleri insanı genellikle doğruya ve iyiye yöneltmektedir. Edinilen tecrübelerin özlü sözlerle bize aktarılması bizlerin daha doğru hareket etmemize neden olur.

Atasözleri ile ilgili çalışmamız MEB tarafından belirlenen müfredata uyumlu olarak okul derslerinize yardımcı olmak ve sınavlara hazırlık amacıyla hazırlanmıştır. Özgün sorulardan oluşan bu testi zevkle çözerek öğrendiklerinizi kalıcı hâle getirebileceğinizi düşünüyorum.
Başarılı bir eğitim-öğretim yılı geçirmeniz dileğiyle…

Lütfen çalışmalarla ilgili beğeni ve yorumlarınızı belirtmeyi unutmayın

Özgün ve yeni içerik anlayışıyla ücretsiz.

3.SINIF NOKTALAMA İŞARETLERİ TEST 1ÇALIŞMAMIZI BURADAN İNDİREBİLİRSİNİZ. 

Çalışmalarımın iznim olmadan farklı platformlarda paylaşılması kesinlikle yasaktır.

    TİCARİ AMAÇLI ÇOĞALTILMASI İZNE TABİDİR.

DOSYAYI İNDİR
REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.