Gezegenimizi Tanıyalım Test 1

23.08.2020
208
Gezegenimizi Tanıyalım Test 1
REKLAM ALANI

GEZEGENİMİZİ TANIYALIM

Gezegenimizi Tanıyalım Test 1 çalışmamıza hoşgeldiniz.Üzerinde yaşadığımız Dünya Güneş Sistemi’nde yer alan bir gezegendir. Dünya, bize göre çok büyük olduğu için onun tamamını göremeyiz ve bu nedenle Dünya’nın düz olduğunu düşünürüz.

Ancak Dünya’mız düz değildir.
Dünya’nın şekliyle ilgili geçmişten günümüze birçok bilim insanı farklı görüşler ileri sürmüştür.
THALES (TALES)
Milattan önce 6. yüzyılda yaşayan Thales DOnya’nın yuvarlak olduğunu ve etrafının sularla kaplı olduğunu ileri sürmüştür.
PİSAGOR (M Ö. 596-500)
Dünya’nın Güneş etrafında döndüğünü ileri süren ilk bilim insanıdır. Ancak Pisagor’un bu dediğine yalnızca bilim arkadaştan dışında inanan olmamıştır.
ARİSTO
Milattan önce 4. yüzyılda yaşayan Aristo, Pisagoridan 200 yıl sonra yaptığı gözlemler sonucunda Dünya’nın yuvarlak olduğunu ispatlamıştır.
BİRUNİ (973-1O4B)
Orta Asyalı Türk bilgini Biruni, Dünya’mızın küre şeklinde olduğunu söylemiş, Dünya’nın çapını bulabilmek için çalışmalar yapmıştır. Bi-runi’nin o gün bulmuş olduğu değerler günümüz teknolojisi ile bulunan değerlere çok yakındır. Ayrıca Biruni, Amerika Kıtası’nın var olduğunu Cristopher Colombus’dan 500 yıl evvel haber vermiştir.
İDRİSÎ (1100-1166)
Dünya’nın küre şeklinde olduğunu düşünen İdrisi’nin çizdiği dünya haritası, o güne kadar bilinen en iyi dünya haritasıdır, çizdiği hari-talann Amerika’nın keşfi sırasında Cristopher Colombus tarafından kullandığı düşünülmektedir.

NİKOLAUS COPERNUCUS (NİKOLAS KOPERNİK) (1473-1543)
Güneş’in Dünya’nın etrafında dönmediğini, DOnya’nın ve gezegenlerin Güneş etrafında döndüğünü ileri sürmüştür.
CRİSTOPHER COLOMBUS (KRİSTOF KOLOMB)
DOnya’nın yuvarlak olduğunu kitaplardan okudu. Bunun üzerine Dünya üzerinde aynı yönde giderse tekrar başladığı noktaya dönebileceğini düşündü ve üç küçük gemi ile yola çıktı. Bu yolculuk sırasında Amerika Kıtası’na ulaştı ve Amerika Kıtası’nı keşfetmiş oldu. Başladığı noktaya ulaşmasına ömrü yetmedi ve Kolomb öldü. Gemilerinden biri yola devam ederek başladığı noktaya dondu ve Dünyan’ın çevresini dolaşmış oldu.
GALİLEO GALİLEİ (GALİLE GALİLE) (1564-1642)
Kendi icadı olan teleskopla gök cisimlerini incelemiş ve Kopernik’in ‘Dünya ve gezegenler Güneş etrafında dönüyor’ iddiasını desteklemiştir.
FERDİNAND MAGELLAN (MACELLAN)
Dünya’nın Çevresini ilk defa dolanan Macellan hem Dünya’nın yuvarlak olduğunu ispatlamış hem de Dünya’nın çevresinin uzunluğunu belirlemiştir.

Lütfen çalışmalarla ilgili beğeni ve yorumlarınızı belirtmeyi unutmayın.

  Özgün ve yeni içerik anlayışıyla ücretsiz.

3.SINIF DUYU ORGANLARI TEST 1 ÇALIŞMA SAYFAMIZI BURADAN İNDİREBİLİRSİNİZ.

Çalışmalarımın iznim olmadan farklı platformlarda paylaşılması kesinlikle yasaktır.

  TİCARİ AMAÇLI ÇOĞALTILMASI İZNE TABİDİR.

DOSYAYI İNDİR
REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.