2.Sınıf Kesirler Test 1

14.08.2020
256
2.Sınıf Kesirler Test 1
REKLAM ALANI

2.Sınıf Kesirler Test 1

2.sınıf kesirler çalışmamıza hoşgeldiniz.Hayatımızın birçok alanında kesirler karşımıza çıkar. Bunu özellikle alış verişlerimizde farkında olmasak ta sıkça kullanırız. Günlük hayatta kesirler marketler, manavlar ve birçok alanda kullanılır. Örneğin bir markete gittiğimizde yarım kilo et almak istediğimizde burada kesirleri kullanırız. Çünkü yarım kilo et 1/2 demektir.

Kesirli sayıların günlük hayatta kullanıldığı alanlara başka bir örnekte manavlarda verilebilir. Kilosu 2 lira olan elmadan 5 liralık aldığımızda 2.5 kilo portakal almış oluruz. Terziler de sıkça kesirli sayıları kullanır. Örneğin bu kumaş topunun dörtte birini kullanacağım dediğinde 1/4ini ifade etmektedir. Ders olarak matematik ve geometride sıkça kullanılan kesirleri köfte ekmek yemek istediğimizde de kullanırız. Genel olarak yarım ekmek ya da çeyrek ekmek gibi bütünlükleri yeriz. Yani 1/2 ya da çeyrek olan 1/4.
Marangoz, mimar, torna, alış veriş gibi birçok alanda kesir sayılardan faydalanılır.

Öncelikle matematik dersi için kesir ne demek bununla başlayalım. Bir birimin bölündüğü eşit parçalardan biri veya birkaçı kesir olarak bilinmektedir. Örneğin elimize bir kavun alalım. Daha sonra kavunu tam ortadan eşit parçaya ayrılacak şekilde ayıralım. Bu şekilde ne yapmış oluyoruz? Kavun tam olarak ikiye bölünmüş yani iki parçaya ayrılmış hale geliyor. Bir nesneyi böyle en az iki parçaya eşit oranda ayırırsak, kesir elde etmiş oluruz. Ancak kesir farklı parçalar üzerinden ele alınarak gerçekleşebilir. Şimdi bunlara sırasıyla bakalım.

 BÜTÜN (TAM):

Bölünmemiş, parçalanmamış veya parçası alınmamış nesneler bütündür. Örneğin tam bir armut bütün olarak bilinir. Aynı şekilde tam bir ananas yine bütün olarak ele alınmalıdır. Yani eğer bu nesneleri parçalarını ayırmadıysak tam şeklinde ifade edilmektedir.

 YARIM:

Bir bütünün 2 ayrı eş parçaya ayırdığımız zaman, her bir parça yarım olarak bilinir. Örneğin bir karpuz meyvesini ele alalım. Karpuzu ortadan ikiye eşit parçaya ayırdığımızda, her iki tarafı yarım olarak ifade edilir.

 ÇEYREK:

Bir bütünü 4 eşit parçaya ayırdığımız zaman her bir parçası çeyrek olarak bilinir. Yine burada bir karpuzu ele alalım. Ama bu defa karpuzu 4 eşit parçaya ayıralım. Peki her bir parçaya bu defa ne denir? Çeyrek denir. 4 parçaya ayrıldığı için parçalar çeyrek olarak bilinmektedir. Bu çalışmamızda;

Bütün, yarım ve çeyrek kavramları modeller üzerinde gösterilen sorularla pekiştirilmeye çalışılmıştır.

Uzunluk, şekil ya da nesneler 4 eş parçaya bölünerek çeyrek, 2 eş parçaya bölünerek ise yarım belirtilmeye ve pekiştirilmeye çalışılmıştır.

 

  • Bir bütün 2 yarım eder. 2 yarım 1 bütün eder.
  • Bir bütün 4 çeyrek eder. 4 çeyrek 1 bütün eder.
  • Bir yarım 2 çeyrek eder. 2 çeyrek 1 yarım eder.
  • Dört yarım 2 bütün eder. 2 bütün 4 yarım eder.

Sekiz çeyrek 2 bütün eder. 2 bütün 8 çeyrek eder.

Lütfen çalışmalarla ilgili beğeni ve yorumlarınızı belirtmeyi unutmayın.

  Özgün ve yeni içerik anlayışıyla ücretsiz.

2.SINIF ZAMANI ÖLÇME TEST 1 ÇALIŞMA SAYFAMIZI BURADAN İNDİREBİLİRSİNİZ.

Çalışmalarımın iznim olmadan farklı platformlarda paylaşılması kesinlikle yasaktır.

  TİCARİ AMAÇLI ÇOĞALTILMASI İZNE TABİDİR.

DOSYAYI İNDİR
REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.